تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی اختلال دوقطبی

آخرین مطالب

:: 97 تعریف كمال گرایی ( شنبه 11 فروردین 1397 )
:: چگونه بدون احساس گناه مشکلات زندگی را بررسی و حل کنیم، نه اینکه با سرکوبی آنرا در زباله دان ضمیرناخوداگاه تَلَنبار کنیم ( شنبه 14 بهمن 1396 )
:: چگونگی راه کسب موفقیت برای عزیزانی که دچار اختلالات شدید روحی و روانی شده اند ( یکشنبه 8 بهمن 1396 )
:: عصاره و چکیده ای از جدیدترین مطالب کتاب های من جهت بهبود حال عزیزان دوقطبی به شرح زیر می باشد ( جمعه 21 مهر 1396 )
:: حمایت از حجت و نشانه ی اسلام، شهید آقا محسن عزیز؛ بابای نوزاد دلبندش ( پنجشنبه 6 مهر 1396 )
:: آیا می دانید همسر و خانواده یک بیمار دوقطبی در طول بیماری عزیزشان، چه سوالات دردناکی را دائما از خودشان می پرسند؟ ( شنبه 1 مهر 1396 )
:: تغذیه مناسب با طب سنتی و درمان اختلال دوقطبی بدون مصرف دارو ( چهارشنبه 22 شهریور 1396 )
:: آیا می دانید یک بیمار دوقطبی در طول بیماری چه سوالات دردناکی را دائما از خودش می پرسد؟ ( یکشنبه 12 شهریور 1396 )
:: آیا می دانید بعد از هر عود بیماری دوقطبی، دوران نقاهتش چند ماه است؟ ( شنبه 14 مرداد 1396 )
:: درمان دوقطبی از طریق شناخت درمانی چگونه است؟ ( چهارشنبه 4 مرداد 1396 )
:: بروز احساسات بیمار مرزی یکی از روشهای درمان اختلال مرزی ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: چگونگی تشخیص اختلال مرزی ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: اختلال شخصیت مرزی چیست؟ ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: تست آن لاین اختلال شخصیت مرزی ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: چه نوع داروهایی مناسب درمان اختلال مرزی است؟ ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: رفتار درمانی و درمان اختلال مرزی ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: چرا روان درمانی برای درمان اختلال مرزی مناسب نیست؟ ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: تشخیص افتراقی اختلال مرزی با پارانوئید ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: تشخیص افتراقی اختلال مرزی با اسکیزوتایپال ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: تشخیص افتراقی اختلال مرزی با اسکیزوفرنی ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: ملاک‌های تشخیص اختلال مرزی چیست؟ ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: بیمار مرزی : سیگار روشن را روی بدنم گذاشتم...!!! ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: چرا عزیزان مرزی مکررا خود آزاری میکنند؟ ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: بی مبالاتی جنسی در عزیزان مرزی ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: چرا عزیزان مرزی خالکوبی میکنند؟ ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: عزیزان مرزی دچار بحران هویت تناسلی ( جنسی ) هستند ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: اختلال شخصیت مرزی چیست؟ ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
:: چگونه می توان به افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی کمک کرد؟ ( چهارشنبه 14 تیر 1396 )
:: ترس از تنها ماندن دلیل خشم بیمار مرزی ( چهارشنبه 14 تیر 1396 )
:: شکست عشقی دلیل احساس پوچی در اختلال مرزی ( چهارشنبه 14 تیر 1396 )
 • (فهرست آخرین عناوین كلیك كنید)
 • رفتار درمانی شناختی ( CBT ) چیست؟ () نظرات
  نوشته شده توسط ADMIN برچسب ها : رفتار درمانی شناختی ( CBT ) , رفتار درمانی شناختی ( CBT ) چیست؟ , مقاله ای کمال راجب رفتار درمانی شناختی ( CBT ) ,
    
  شنبه 17 مهر 1395

  درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی روان‌درمانی است که به بیماران کمک می‌کند تا به درک افکار و احساساتی که بر روی رفتارشان تأثیر می‌گذارد، نایل گردند. درمان شناختی رفتاری در حال حاضر برای درمان تعداد زیادی از اختلالات، از جمله  هراس‌ها (فوبیا)، اعتیاد، افسردگی و اضطراب به کار گرفته می‌شود.
  درمان شناختی رفتاری عموماً کوتاه مدت است و بر کمک به بیماران در پرداختن به یک مشکل خاص تمرکز دارد. در خلال دوره درمان، فرد یاد می‌گیرد که چگونه الگوهای فکری مخرّب یا مزاحمی که دارای تأثیرات منفی بر روی رفتارش هستند راشناسایی کند و تغییر دهد.

  یکی از  بزرگترین مزایای درمان شناختی رفتاری این است که  به بیماران در به وجود آوردن مهارت‌های انطباقی که هم در حال و هم در آینده می‌توانند مفید واقع گردند، کمک می‌کند.

    شناخت درمانی یکی از روشهای روان درمانی است که در سطوح مختلف به حل  مشکلات روانی افراد می‌پردازد. این رویکرد درمانی و اصول و تکنیکهای آن مبتنی بر  روانشناسی شناختی است. که اهمیت زیادی بر شناختها و افکار انسان قائل هستند و  نوع این افکار و شناختها را در سلامت یا عدم سلامت روان بسیار سهیم می‌دانند. بر  این اساس در جریان شناخت در مکانی ، شناخت درمانگر تلاش دارد با شناخت افکار و باورهای فرد به تصحیح آنها بپردازد و فرد را در داشتن شناختهای مفیدتر یاری دهد  روان‌شناسی شناخت، شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به مطالعه فرایندهای ذهنی شامل  چگونگی تفکر، درک، یادآوری و یادگیری در افراد می‌پردازد. روان‌شناسی شناخت به عنوان بخشی از حوزه وسیعتر و گسترده‌تر علم شناخت، به سایر حوزه‌ها نظیر علم اعصاب، فلسفه و زبان‌شناسی ارتباط دارد.

  تمرکز اصلی روان‌شناسی شناخت بر کشف چگونگی کسب، پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در انسان‌هاست. کاربردهای عملی متعددی برای روان‌شناسی شناخت وجود دارد که از آن میان می‌توان به روش‌های  بهبود حافظه، چگونگی افزایش دقت تصمیم‌گیری و چگونگی ساختدهی به مطالب آموزشی به منظور بهبود یادگیری اشاره کرد.

  شناخت درمانگران در آگاه سازی بیماران و افراد به شناختهای منفی و خطاهای خود از  تکنیکهای مختلفی استفاده می‌کنند. برای این کار لازم است ابتدا  فرد به خطاهای  شناختی خود پی ببرد و سپس تلاش کند شناخت دیگری را جایگزین آن کند. در مراحل  اولیه این کار را به کمک شناخت درمانگر انجام می‌دهد و به تدریج شناخت درمانگر تلاش  می‌کند بیمار را در این کار به خود نهایی برساند. 

   
  درمان شناختی رفتاری غالباً برای بیمارانی که با درون‌نگری مشکلی ندارند مناسب است. برای اثربخش بودن درمان شناختی رفتاری، فرد باید  آماده و خواستار صرف وقت و تلاش برای تحلیل افکار و احساسات خود باشد. چنین خودکاوی می‌تواند مشکل باشد امّا روشی عالی برای یادگیری بیشتر درباره چگونگی تاثیر وضعیت درونی بر رفتار بیرونی است.

  درمان رفتاری شناختی همچنین برای کسانی مناسب است که در جستجوی گزینه‌های درمانی کوتاه مدتی هستند که لزوماً مستلزم دارودرمانی نباشد.

  درمان شناختی رفتاری یکی از روش‌های درمانی است که بیشترین پژوهش‌ها را به خود اختصاص داده زیرا این روش درمانی بر  هدف مشخصی تمرکز دارد و نتایج آن نسبتاً به سادگی قابل ارزیابی است.

  درمان شناختی رفتاری برای درمان طیف وسیعی از اختلالات، از جمله اضطراب، هراس‌ها، افسردگی، اعتیاد و انواع رفتارهای ناسازگارانه مورد استفاده قرار گرفته است. 

  روان‌شناسی شناخت بر خلاف رفتارگرایی که تنها بر رفتارهای قابل مشاهده تمرکز دارد، وضعیت‌های درونی ذهن را مورد توجه قرار می‌دهد.

  روان‌شناسی شناخت بر خلاف روان‌کاوی که به شدّت بر ادراکات ذهنی تکیه دارد، از روش‌های تحقیقات علمی برای مطالعه فرایندهای ذهنی استفاده می‌کند.

  افراد مهم در تاریخچه روان‌شناسی شناخت

  • گوستاو فچنر
  • ویلهلم ووندت
  • ادوارد تیچنر
  • هرمان ابینگهاوس
  • ویلیام جیمز
  • ولفگانگ کهلر
  • ادوارد تولمان
  • ژان پیاژه
  • نوام چامسکی
  • دیوید راملهارت
  • جیمز مک‌کله‌لند

  فلسفه‌ای که در پشت درمان شناختی رفتاری قرار دارد این است که افکار و احساسات ما نقش کلیدی و بنیادی در رفتار ما دارند. برای مثال، فردی که زمان زیادی را صرف فکر کردن به سوانح هوایی می‌کند ممکن است رفته رفته از مسافرت‌های هوایی اجتناب کند. هدف درمان شناختی رفتاری آموزش این نکته به بیماران است که  با وجودی که آن‌ها نمی‌توانند بر تمام جنبه‌های دنیای پیرامونشان کنترل داشته باشند امّا می‌توانند چگونگی تعبیر و تفسیر و پرداختن به چیزهایی که در محیط‌شان وجود دارد را کنترل کنند.

  دیدگاه شناختی- رفتاری

  از نقطه نظر این دیدگاه شرایط زندگی، دیگران و رویدادهای گذشته تعیین کننده مشکل نیستند بلکه نوع ادراکات از موقعیت ها و نیز شیوه تفکر است که همواره انسان را به دردسر می اندازد. پس وظیفه درمانگر عبارت است از  تشخیص و سپس تغییر تفکرات غلط و مضری که باعث اختلالات رفتاری و عاطفی در مراجعان گشته اند

  درمان شناختی رفتاری در سال‌های اخیر هم در بین بیماران و هم درمانگران محبوبیت زیادی یافته است. از آنجا که درمان شناختی رفتاری، یک درمان کوتاه مدت است معمولاً کم هزینه‌تر از سایر گزینه‌های درمانی است. مزایای این روش درمانی از نظر تجربی به اثبات رسیده و نشان داده شده است که به طور موثری به بیماران در غلبه بر انواع گسترده‌ای از رفتارهای ناسازگارانه کمک می‌کند.

   تکنیک یادداشت برداری از تکنیکهای رایج و مورد استفاده شناخت درمانگران است. آنها  به افراد توصیه می‌کنند دفترچه‌ای برای خود تهیه کرده و در مواقع احساس ناراحتی  باورهایی را که منجر به بروز این ناراحتی شده شناسایی کنند و یادداشت نماید و  سپس تلاش کنند باور و فکری را پیدا کنند که در مقابل باور غلط قبلی قرار می‌دهد و  احساس ناراحتی آنها را کاهش می‌دهد.

  شناخت درمانگر در طول جلسات ملاقات خود با بیمار و تلاش می‌کند افکار و باورهای او  را مورد بررسی قرار دهد. اغلب افرادی که مشکلات روانی را تجربه می‌کنند دارای افکار و  باورهای مخربی هستند که به عنوان علت احساسات ناخوشایند بیمار به شمار  می‌روند.

  مثلا بیمار افسرده‌ای که احساس کسالت ، بی حالی و غمگینی می‌کند و از  بی حوصلگی ، بی اشتهایی و بیخوابی خود گله می‌کند ممکن است باورهایی منفی از  این قبیل داشته باشد: "من همیشه باید خوشخال و سرحال باشم، من همیشه باید  پیروز شوم، من انسان بی ارزشی هستم، من فاقد تواناییها و مهارتهایی هستم که  دیگران دارند."  بطور کلی این افراد باورهایی دارند که عزت نفس آنها را مرتب در هم می‌کوبد و وجود آنها  را به سرزنش می‌گیرد. در این حالت شناخت درمانگر 

  تلاش می‌کند با استفاده از  تکنیکهای مختلف به بیمار نشان دهد که این باورها ، خطاهای شناختی هستند و در  همه حال نمی‌توانند صحت داشته باشند.

   مثلا لازم نیست ما همه تواناییها و مهارتهایی  را که دیگران دارند داشته باشیم ما به عنوان یک انسان تواناییها و مهارتهای خاص خود را  داریم که باید آنها را شناسایی کنیم، با اینکه تمام لحظات زندگی ما با خوشحالی و  سرحالی تمام و کامل نمی‌گذارد گاه ممکن است خوشحال نباشیم و حتی گاهی ممکن  است احساس غمگینی کنیم.

   یا یک فرد پرخاشگر ممکن است باورهایی از این قبیل داشته باشد. همه باید مطابق  خواست من رفتار کنند، من همیشه باید پیروز شوم و ... شناخت درمانگر به این فرد  کمک می‌کند تا به این نکته ایمان پیدا کند که همیشه همه انسانها مطابق میل ما رفتار  نمی‌کنند و یا همیشه همه امور مطابق میل ما پیش نمی‌رود. و گاهی ما شکست  می‌خوریم. شناخت درمانگر به این فرد کمک می‌کند تا شناختهای خود را تغییر دهد و  روشهای مفیدتری برای کنترل هیجانات خود بیابد. 

  اصول اولیه در شناخت درمانی همچون سایر روشهای روان درمانی است. به عبارتی  لازم است شناخت درمانگر برای شروع تکنیکهای شناختی خود اقدامات و شرایط  اولیه‌ای  را بوجود بیاورد. برقراری رابطه مناسب و استفاده از مهارتهای روان شناختی برای  مدیریت این رابطه ، تشویق بیمار به بیان جریان بیماری برای به دست آوردن اطلاعاتی  راجع به علل بیماری و استفاده از سایر منابع برای کسب اطلاعات دقیقتر مثل پرونده  پزشکی بیمار و اطلاعات از خانواده و ...

   کشف میزان علاقه و انگیزه بیمار برای درمان و  بکار بردن روشهایی برای تحریک انگیزه بیمار برای درمان ، مشخص نمودن این که مشکل  بیمار مناسب برای شناخت درمانی است یا نه ... و بسیاری موارد دیگر به عنوان اصول  اولیه در هر نوع روان درمانی و بویژه شناخت درمانی به کار می‌روند. 


  به دلیل آن که روان‌شناسی شناخت با بسیاری از حوزه‌های دیگر سروکار دارد، معمولاً افرادی از شاخه‌های مختلف به مطالعه این شاخه از روان‌شناسی روی می‌آورند. آنچه در زیر آمده است تنها بخشی از کسانی هستند که از مطالعه روان‌شناسی شناخت بهره می‌برند:
  • دانشجویان علاقه‌مند به علم اعصاب رفتاری، زبان‌شناسی، روان‌شناسی صنعتی- سازمانی، هوش مصنوعی، و سایر حوزه‌های مرتبط.
  • معلمان، مدرسان و طراحان برنامه‌های درسی از یادگیری عمیقتر درباره چگونگی پردازش، یادگیری و یادآوری اطلاعات در انسان‌ها سود خواهند برد.
  • مهندسان، دانشمندان، هنرمندان، معماران و طراحان، همگی از درک بهتر وضعیت‌ها و فرایندهای درونی ذهن، سود خواهند برد.

  انتقادهایی بر درمان شناختی رفتاری
  برخی بیماران اظهار می‌کنند که با وجودی که تشخیص می‌دهند برخی افکار، منطقی و سالم نیستند امّا  آگاهی از آن به تنهایی کمکی به متوقف کردن آن‌ها نمی‌کند. شایان ذکر است که درمان شناختی رفتاری صرفاً به شناسایی الگوهای فکری نمی‌پردازد بلکه بر استفاده از انواع مختلفی از راهبردها برای کمک به بیمار در غلبه بر این افکار نیز تمرکز دارد. از جمله این راهبردها می‌توان به نوشتن یادداشت‌های روزانه، نقش بازی کردن، و روش‌های آرمش (ریلکس کردن) اشاره کرد.
  موضوعات مرتبط با این مطلب: رفتار درمانی شناختی (CBT) ,
  داغ کن - کلوب دات کام

   
  صفحات وبلاگ

   
                        
                          
                        
                      
                     

  آرشیوها

  امکانات وبلاگ

  خبر نامه

  جهت دریافت خدمات بیشتر از این وبلاگ، لطفا آدرس ایمیل تان را ثبت نمایید، باتشکر (ایمیل ها ماهانه ارسال می شود)

  نامــــ
  ایمیلـ


  آمار بازدید

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :

  نظر سنجی

  دوست من خیلی خیلی ممنون میشم اگه به این سوال به شکل دقیقی پاسخ بدین ...پاسخ های شما برای ما حکم قطب نمایی رو داره که هدایت کننده ما به سمت بهبود بیشتر شما مخاطبان گرامی و عزیز وبلاگ هستش

  *سوال*در حال حاضر كدام علائم بیشتر رنج تان می دهد؟(می توانید چند گزینه را انتخاب كنید)  جستجوی پیشرفته

  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  کد جاوا اسکریپت|خرید اینترنتی
  ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ، کپی برداری با ذکر منبع بلا مانع می باشد .
  نسخه آر اس اس | نسخه اتوم | نسخه موبایل
  طراحی قالب توسط پارس تولز . کام

  تصویر ثابت

  کد جاوا اسکریپت|خرید اینترنتی