تبلیغات
وبلاگ تخصصی اختلال دوقطبی


   برای دریافت  فایل "موج سوار" به صورت PDF که در 29 صفحه تهیه شده است  آدرس  ایمیلتون رو ثبت کنید و بعد روی گزینه پرداخت انلاین کلیک کنید تا مقاله به طور خودکار براتون ارسال بشه


                                       
مبلغ قابل پرداخت 1,280 تومان
                                                   
                   


فایل "پذیرش بیماری دوقطبی" به صورت PDF که در 27 صفحه تهیه شده است


                                       
مبلغ قابل پرداخت 1,470 تومان
                                                   
                   

 فایل "کفش دوقطبی" از  مجموعه راه کارها یی برای نگهداری صحیح  از بیماران دوقطبیه که حاصل  5 سال تحقیق و گلچین 90 کتاب روانشناسی و تربیتیه و به نظرم دونستن این مطالب برای خانواده هایی که  بیمار دوقطبی دارن واجبه

همراه گرامی در ابتدا از شما تشکر میکنم که قصد دارین به بیمار عزیزتان کمک کنید و این نشون دهنده روح بزرگ شماست

شاید که الان در حال خواندن این پست هستید مشکلتان این باشد که عزیزتان بیماری اش دوباره عود کرده و تن به درمان نمی دهد به جهت اهمیت این موضوع ابتدا به بررسی این مسئله می پردازیم


تذكر دادن به یك بیمار دوقطبی كه بیماریش دوباره عود كرده باید با مهارت خاصی صورت بگیرد و احتیاج به مهارت ارتباطی بالایی هست

 

در آخر روشی رو توضیح دادم که با کمکش میتونید بیمارتون رو یاری کنید تا داروهاش و مصرف کنه
فایل "کفش دوقطبی" PDF   به صورت مصور در 49  صفحه تهیه شده است                                          
مبلغ قابل پرداخت 1,690 تومان
                                                    
                   در ابتدا به شما تبریک می گم که قصد خوندن این مقاله رو دارین چون  به قول شخص اول نظام هستی پیامبر اسلام شما  قدم در جهاد اکبر گذاشتین قدمی که حتی پاداشش بیشتر از شرکت در جهاد اصغر یا جنک علیه حق بر باطل هستش

برای مشکل خود ارضایی درمان های زیادی پیشنهاد شده ولی  متاسفانه شیوه های معدودی جواب گوی طوفان های جنسی دوقطبی های عزیز هست چون واقعا در فاز شیدایی  این میل در  این عزیزان زیاد هست و با روشهای معمولی قابل درمان نیست

فایل PDF اژد های شهوت در 12 صفحه به صورت مصور تهیه شده است


                                          
مبلغ قابل پرداخت 680 تومان
                                                    
                   
ازدواج عاشقانه می تواند شما را از احساس سرور، شادمانی و تعلق خاطری که شبیه آن در هیچ جای دیگری نمی توانید بیابید پرکند و به این خاطر است که این عطش را سیراب میکند .عشق به موجودیت و هدف متعالی شما از هر آنچه انجام می دهید معنا می بخشد.اما اگر ازدواج را به خاطر پر کردن خلاءهای احساسی و روحی خود انجام میدهید، میتواند خطر ناک باشد.

 

یک ازدواج حقیقتا سالم، حس قدردانی دوطرف درگیر در رابطه را بالا می برد و درهای رشد و تعالی روحی آنها را می گشاید. همچنین به هر کدام از طرفین کمک میکند تا زخم های دوران کودکی خود را التیام ببخشند و خود باوری آنها را از طریق احساس دوست داشته شدن و پذیرفته شدن از طرف شخص مقابل بالا می برد . اما وقتی که زندگی را با مقادیر قابل توجهی خلاء احساسی و روحی شروع میکنید، برای خود و همسرتان درد و رنج به همراه خواهید آورد.

 

همان طور که متخصصان تغذیه توصیه میکنند که با شکم خالی به خرید نروید زیرا هر غذای ناسالمی را انتخاب خواهید کرد.توصیه من به شما این است که هرگز پیش از آنکه روح و زندگی خود را سرشار کنید تن به ازدواج ندهید.البته اگر نمی خواهید بر درد و رنجتان  افزوده شود.

 

حالا شاید سوالتان این باشد که از کجا بفهمیم دچار خلاءروحی هستیم؟ یا میزان شدتش چقدر است؟بنده یک تست معتبر ترجمه شده برای سنجش خلاءروحی شما به همراه تفسیر و راه کار از بین بردن خلاء روحی آماده کرده ام    

فایل ازدواج بکنیم یا نه؟ در 10 صفحه تهیه شده است


                                          
مبلغ قابل پرداخت 670 تومان
                                                    
                   این فایل به صورت PDF در 6 صفحه تهیه شده است                                       
برای رفاه حال کاربران عزیز تخفیف ویژه قائل شدم البته قابل شمارو نداره مبلغش میشه 500 تومان
                                                   
                   
درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی روان‌درمانی است که به بیماران کمک می‌کند تا به درک افکار و احساساتی که بر روی رفتارشان تأثیر می‌گذارد، نایل گردند. درمان شناختی رفتاری در حال حاضر برای درمان تعداد زیادی از اختلالات، از جمله  هراس‌ها (فوبیا)، اعتیاد، افسردگی و اضطراب به کار گرفته می‌شود.
درمان شناختی رفتاری عموماً کوتاه مدت است و بر کمک به بیماران در پرداختن به یک مشکل خاص تمرکز دارد. در خلال دوره درمان، فرد یاد می‌گیرد که چگونه الگوهای فکری مخرّب یا مزاحمی که دارای تأثیرات منفی بر روی رفتارش هستند راشناسایی کند و تغییر دهد.

یکی از  بزرگترین مزایای درمان شناختی رفتاری این است که  به بیماران در به وجود آوردن مهارت‌های انطباقی که هم در حال و هم در آینده می‌توانند مفید واقع گردند، کمک می‌کند.

  شناخت درمانی یکی از روشهای روان درمانی است که در سطوح مختلف به حل  مشکلات روانی افراد می‌پردازد. این رویکرد درمانی و اصول و تکنیکهای آن مبتنی بر  روانشناسی شناختی است. که اهمیت زیادی بر شناختها و افکار انسان قائل هستند و  نوع این افکار و شناختها را در سلامت یا عدم سلامت روان بسیار سهیم می‌دانند. بر  این اساس در جریان شناخت در مکانی ، شناخت درمانگر تلاش دارد با شناخت افکار و باورهای فرد به تصحیح آنها بپردازد و فرد را در داشتن شناختهای مفیدتر یاری دهدروان‌شناسی شناخت، شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به مطالعه فرایندهای ذهنی شامل  چگونگی تفکر، درک، یادآوری و یادگیری در افراد می‌پردازد. روان‌شناسی شناخت به عنوان بخشی از حوزه وسیعتر و گسترده‌تر علم شناخت، به سایر حوزه‌ها نظیر علم اعصاب، فلسفه و زبان‌شناسی ارتباط دارد.

تمرکز اصلی روان‌شناسی شناخت بر کشف چگونگی کسب، پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در انسان‌هاست. کاربردهای عملی متعددی برای روان‌شناسی شناخت وجود دارد که از آن میان می‌توان به روش‌های  بهبود حافظه، چگونگی افزایش دقت تصمیم‌گیری و چگونگی ساختدهی به مطالب آموزشی به منظور بهبود یادگیری اشاره کرد.

شناخت درمانگران در آگاه سازی بیماران و افراد به شناختهای منفی و خطاهای خود از  تکنیکهای مختلفی استفاده می‌کنند. برای این کار لازم است ابتدا  فرد به خطاهای  شناختی خود پی ببرد و سپس تلاش کند شناخت دیگری را جایگزین آن کند. در مراحل  اولیه این کار را به کمک شناخت درمانگر انجام می‌دهد و به تدریج شناخت درمانگر تلاش  می‌کند بیمار را در این کار به خود نهایی برساند. 

 
درمان شناختی رفتاری غالباً برای بیمارانی که با درون‌نگری مشکلی ندارند مناسب است. برای اثربخش بودن درمان شناختی رفتاری، فرد باید  آماده و خواستار صرف وقت و تلاش برای تحلیل افکار و احساسات خود باشد. چنین خودکاوی می‌تواند مشکل باشد امّا روشی عالی برای یادگیری بیشتر درباره چگونگی تاثیر وضعیت درونی بر رفتار بیرونی است.

درمان رفتاری شناختی همچنین برای کسانی مناسب است که در جستجوی گزینه‌های درمانی کوتاه مدتی هستند که لزوماً مستلزم دارودرمانی نباشد.

درمان شناختی رفتاری یکی از روش‌های درمانی است که بیشترین پژوهش‌ها را به خود اختصاص داده زیرا این روش درمانی بر  هدف مشخصی تمرکز دارد و نتایج آن نسبتاً به سادگی قابل ارزیابی است.

درمان شناختی رفتاری برای درمان طیف وسیعی از اختلالات، از جمله اضطراب، هراس‌ها، افسردگی، اعتیاد و انواع رفتارهای ناسازگارانه مورد استفاده قرار گرفته است. 

روان‌شناسی شناخت بر خلاف رفتارگرایی که تنها بر رفتارهای قابل مشاهده تمرکز دارد، وضعیت‌های درونی ذهن را مورد توجه قرار می‌دهد.

روان‌شناسی شناخت بر خلاف روان‌کاوی که به شدّت بر ادراکات ذهنی تکیه دارد، از روش‌های تحقیقات علمی برای مطالعه فرایندهای ذهنی استفاده می‌کند.

افراد مهم در تاریخچه روان‌شناسی شناخت

 • گوستاو فچنر
 • ویلهلم ووندت
 • ادوارد تیچنر
 • هرمان ابینگهاوس
 • ویلیام جیمز
 • ولفگانگ کهلر
 • ادوارد تولمان
 • ژان پیاژه
 • نوام چامسکی
 • دیوید راملهارت
 • جیمز مک‌کله‌لند

فلسفه‌ای که در پشت درمان شناختی رفتاری قرار دارد این است که افکار و احساسات ما نقش کلیدی و بنیادی در رفتار ما دارند. برای مثال، فردی که زمان زیادی را صرف فکر کردن به سوانح هوایی می‌کند ممکن است رفته رفته از مسافرت‌های هوایی اجتناب کند. هدف درمان شناختی رفتاری آموزش این نکته به بیماران است که  با وجودی که آن‌ها نمی‌توانند بر تمام جنبه‌های دنیای پیرامونشان کنترل داشته باشند امّا می‌توانند چگونگی تعبیر و تفسیر و پرداختن به چیزهایی که در محیط‌شان وجود دارد را کنترل کنند.

دیدگاه شناختی- رفتاری

از نقطه نظر این دیدگاه شرایط زندگی، دیگران و رویدادهای گذشته تعیین کننده مشکل نیستند بلکه نوع ادراکات از موقعیت ها و نیز شیوه تفکر است که همواره انسان را به دردسر می اندازد. پس وظیفه درمانگر عبارت است از  تشخیص و سپس تغییر تفکرات غلط و مضری که باعث اختلالات رفتاری و عاطفی در مراجعان گشته اند

درمان شناختی رفتاری در سال‌های اخیر هم در بین بیماران و هم درمانگران محبوبیت زیادی یافته است. از آنجا که درمان شناختی رفتاری، یک درمان کوتاه مدت است معمولاً کم هزینه‌تر از سایر گزینه‌های درمانی است. مزایای این روش درمانی از نظر تجربی به اثبات رسیده و نشان داده شده است که به طور موثری به بیماران در غلبه بر انواع گسترده‌ای از رفتارهای ناسازگارانه کمک می‌کند.

 تکنیک یادداشت برداری از تکنیکهای رایج و مورد استفاده شناخت درمانگران است. آنها  به افراد توصیه می‌کنند دفترچه‌ای برای خود تهیه کرده و در مواقع احساس ناراحتی  باورهایی را که منجر به بروز این ناراحتی شده شناسایی کنند و یادداشت نماید و  سپس تلاش کنند باور و فکری را پیدا کنند که در مقابل باور غلط قبلی قرار می‌دهد و  احساس ناراحتی آنها را کاهش می‌دهد.

شناخت درمانگر در طول جلسات ملاقات خود با بیمار و تلاش می‌کند افکار و باورهای او  را مورد بررسی قرار دهد. اغلب افرادی که مشکلات روانی را تجربه می‌کنند دارای افکار و  باورهای مخربی هستند که به عنوان علت احساسات ناخوشایند بیمار به شمار  می‌روند.

مثلا بیمار افسرده‌ای که احساس کسالت ، بی حالی و غمگینی می‌کند و از  بی حوصلگی ، بی اشتهایی و بیخوابی خود گله می‌کند ممکن است باورهایی منفی از  این قبیل داشته باشد: "من همیشه باید خوشخال و سرحال باشم، من همیشه باید  پیروز شوم، من انسان بی ارزشی هستم، من فاقد تواناییها و مهارتهایی هستم که  دیگران دارند."  بطور کلی این افراد باورهایی دارند که عزت نفس آنها را مرتب در هم می‌کوبد و وجود آنها  را به سرزنش می‌گیرد. در این حالت شناخت درمانگر 

تلاش می‌کند با استفاده از  تکنیکهای مختلف به بیمار نشان دهد که این باورها ، خطاهای شناختی هستند و در  همه حال نمی‌توانند صحت داشته باشند.

 مثلا لازم نیست ما همه تواناییها و مهارتهایی  را که دیگران دارند داشته باشیم ما به عنوان یک انسان تواناییها و مهارتهای خاص خود را  داریم که باید آنها را شناسایی کنیم، با اینکه تمام لحظات زندگی ما با خوشحالی و  سرحالی تمام و کامل نمی‌گذارد گاه ممکن است خوشحال نباشیم و حتی گاهی ممکن  است احساس غمگینی کنیم.

 یا یک فرد پرخاشگر ممکن است باورهایی از این قبیل داشته باشد. همه باید مطابق  خواست من رفتار کنند، من همیشه باید پیروز شوم و ... شناخت درمانگر به این فرد  کمک می‌کند تا به این نکته ایمان پیدا کند که همیشه همه انسانها مطابق میل ما رفتار  نمی‌کنند و یا همیشه همه امور مطابق میل ما پیش نمی‌رود. و گاهی ما شکست  می‌خوریم. شناخت درمانگر به این فرد کمک می‌کند تا شناختهای خود را تغییر دهد و  روشهای مفیدتری برای کنترل هیجانات خود بیابد. 

اصول اولیه در شناخت درمانی همچون سایر روشهای روان درمانی است. به عبارتی  لازم است شناخت درمانگر برای شروع تکنیکهای شناختی خود اقدامات و شرایط  اولیه‌ای  را بوجود بیاورد. برقراری رابطه مناسب و استفاده از مهارتهای روان شناختی برای  مدیریت این رابطه ، تشویق بیمار به بیان جریان بیماری برای به دست آوردن اطلاعاتی  راجع به علل بیماری و استفاده از سایر منابع برای کسب اطلاعات دقیقتر مثل پرونده  پزشکی بیمار و اطلاعات از خانواده و ...

 کشف میزان علاقه و انگیزه بیمار برای درمان و  بکار بردن روشهایی برای تحریک انگیزه بیمار برای درمان ، مشخص نمودن این که مشکل  بیمار مناسب برای شناخت درمانی است یا نه ... و بسیاری موارد دیگر به عنوان اصول  اولیه در هر نوع روان درمانی و بویژه شناخت درمانی به کار می‌روند. 


به دلیل آن که روان‌شناسی شناخت با بسیاری از حوزه‌های دیگر سروکار دارد، معمولاً افرادی از شاخه‌های مختلف به مطالعه این شاخه از روان‌شناسی روی می‌آورند. آنچه در زیر آمده است تنها بخشی از کسانی هستند که از مطالعه روان‌شناسی شناخت بهره می‌برند:
 • دانشجویان علاقه‌مند به علم اعصاب رفتاری، زبان‌شناسی، روان‌شناسی صنعتی- سازمانی، هوش مصنوعی، و سایر حوزه‌های مرتبط.
 • معلمان، مدرسان و طراحان برنامه‌های درسی از یادگیری عمیقتر درباره چگونگی پردازش، یادگیری و یادآوری اطلاعات در انسان‌ها سود خواهند برد.
 • مهندسان، دانشمندان، هنرمندان، معماران و طراحان، همگی از درک بهتر وضعیت‌ها و فرایندهای درونی ذهن، سود خواهند برد.

انتقادهایی بر درمان شناختی رفتاری
برخی بیماران اظهار می‌کنند که با وجودی که تشخیص می‌دهند برخی افکار، منطقی و سالم نیستند امّا  آگاهی از آن به تنهایی کمکی به متوقف کردن آن‌ها نمی‌کند. شایان ذکر است که درمان شناختی رفتاری صرفاً به شناسایی الگوهای فکری نمی‌پردازد بلکه بر استفاده از انواع مختلفی از راهبردها برای کمک به بیمار در غلبه بر این افکار نیز تمرکز دارد. از جمله این راهبردها می‌توان به نوشتن یادداشت‌های روزانه، نقش بازی کردن، و روش‌های آرمش (ریلکس کردن) اشاره کرد.

برچسب ها : رفتار درمانی شناختی ( CBT ) , رفتار درمانی شناختی ( CBT ) چیست؟ , مقاله ای کمال راجب رفتار درمانی شناختی ( CBT ) ,

تبلیغات تبلیغات
تبلیغات
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین